Zużyte opony – do czego się jeszcze nadają?

Czy wiesz, że każdego roku na sam rynek Polski wprowadza się dziesiątki ton nowych opon? W samym roku 2018 przybyło na naszym rynku 274 tony zupełnie nowych kółek. Z czasem jednak opony te zużywają się. Część z nich niestety ląduje w lasach, na nielegalnych składowiskach śmieci i w innych miejscach, gdzie znaleźć się nie powinny. Opona taka rozkłada się aż ponad 100 lat. Produkty z jej rozkładu jak np. mikroplastik zatruwają glebę czy wodę. A przecież nie musi to tak wyglądać.

Drugie życie opon

Nienadające się do dalszego użytkowania opony to doskonały surowiec wtórny. Wystarczy poddać ją odpowiedniej obróbce, a odzyska się stal i przede wszystkim gumę, którą przerabia się na granulat. A ten ma już sporo ciekawych zastosowań. Przede wszystkim cześć wykorzystuje się do produkcji nowych opon, ale nie tylko. W procesie przerobu opony odzyskuje się również takie produkty jak tekstylia i sadzę. Ale o tym poniżej.

Stara opona a bezpieczeństwo na drogach

Guma oponowa przerabiana jest na granulat – ten surowiec wtórny wykorzystuje się dla przykładu do tworzenia specjalistycznych mieszanek do produkcji asfaltu. Okazuje się, że taka nawierzchnia ma właściwości wygłuszające. Stare opony nie tylko nie zanieczyszczają już środowiska, ale przyczyniają się do redukcji hałasu na drogach. Badania udowodniły również, iż taka nawierzchnia poprawia bezpieczeństwo gdyż np. skraca drogę hamowania pojazdu i poprawia przyczepność pojazdu do drogi.

Innym ciekawym zastosowaniem granulatu ze zużytych opon jest z pewnością produkcja części zamiennych do samochodów jak gumowe dywaniki czy pióra wycieraczek do szyb. Ale na tym nie koniec. Z granulatu robi się również podkłady kolejowe, podeszwy do butów, ekrany akustyczne. Nawet Znaki drogowe zrobione po części z oponowego granulatu, są lżejsze, wytrzymalsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne.

Z granulatu z opon powstaje też nawierzchnia kładziona na boiskach sportowych typu Orlik. Ale taki produkt wykorzystuje się też na kortach tenisowych czy rozbiegach lekkoatletycznych. Powszechnie stosuje się je też w salach fitness i na placach zabaw, gdzie poprawiają bezpieczeństwo. Poza poprawą akustyki, ponieważ redukują hałas – to jeszcze zapewniają izolacje termiczną od podłoża. Ułatwiają też poruszanie czy zmniejszają zmęczenie nóg.

Wzmacniane betony z opon

Z jednej tylko opony można odzyskać aż 1 kg materiału tekstylnego. Tworzywo to ma zastosowanie w budownictwie jako wzmocnienie betonu. Jest on wówczas bardziej odporny na pękanie, jest bardziej sprężysty i ma dłuższą żywotność.

Tusz do drukarek z sadzy

Kawałki gumy z opon po dość długim procesie oczyszczania z tzw. gumowych chipsów stają się wartościową sadzą techniczną. Produkt ten wykorzystuje się do produkcji tonerów do drukarek czy pigmentów do farb. Również w drukarkach 3d można spotkać półprodukty zawierające sadze z opon. Ale aż 70% tej sadzy wykorzystuje się do ponownej produkcji nowych opon.

Zanim wyrzucisz używaną oponę, zastanów się czy może lepiej byłoby oddać ją do miejsc gdzie otrzyma ona drugie życie? Nie tylko nie zaszkodzisz swojemu środowisku, ale jeszcze przyczynisz się do recyklingu odpadów i ich nowego życia.

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń:
Wycena aut – 883 15 15 15
Sprzedaż części – 790 785 506
Odbiór aut do złomowania – 883 15 15 15

Obserwuj NAS

PODOBNE POSTY

Skąd się bierze stal? Jak powstaje?

Skąd się bierze stal? Jak powstaje?

Stal to właściwie stop żelaza i węgla. Tak, węgla. Choć to z reguły tylko około 2%, to jednaknadal węgiel. Co ciekawe, im go więcej tym stal jest mocniejsza. Ale to nie jedyny składnik stali. Do jej powstania potrzebujemy jeszcze: wapień, rude, złom stalowy, wodę i...

Wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji

Wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy krótką ściągę, w której podpowiadamy, jak zezłomować samochód. W pierwszym wpisie pisaliśmy o niezbędnych dokumentach, a w drugim o konsekwencjach niepoinformowania o zbyciu pojazdu. Poniżej...

Kara za nie zgłoszenie zbycia pojazdu

Kara za nie zgłoszenie zbycia pojazdu

Rozważasz zezłomowanie samochodu? Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy krótką ściągę, w której podpowiadamy, jak zezłomować samochód. W pierwszym wpisie pisaliśmy o niezbędnych dokumentach. Poniżej druga część naszego poradnika - kara za niezgłoszenie zbycia...

Kontakt

Kontakt

DWCAR Damian Pawlak
ul. Gostyńska Szosa 27
64-125 Poniec

Email: kontakt@zlomowaniepawlak.pl

Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 8.00-16.00
Sob: 8.00-13.00

NIP 696 153 48 00
REGON 301632997

Wycena aut

Sprzedaż części

Napisz do nas