[wpseo_breadcrumb]

Skup Aut Legnica

Jak wynika z danych publikowanych przez Centralna Ewidencję Pojazdów i Kierowców aż ponad 437 tysięcy samochodów w Polsce nie przeszło w ubiegłym roku okresowych przeglądów technicznych.

W Polsce funkcjonują 2463 Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów oraz 2980 Podstawowe Stacje Kontroli Pojazdów. Różnica między nimi tkwi w zakresie badań, jakie wykonują.

Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów wykonują badania techniczne pojazdów o masie do i powyżej 3,5 tony. Wykonują także badania techniczne samochodów po kolizjach oraz badania aut skierowanych przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę czy też pojazdów typu SAM. SAM są to pojazdy zbudowane przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub ramy konstrukcji własnej określa.

Z kolei Podstawowe Stacje Kontroli Pojazdów wykonują okresowe badania techniczne jedynie pojazdów o masie do 3,5 tony. Badają także przyczepy do tych pojazdów. Wykonują też dodatkowe badania techniczne pojazdów do 3,5 tony. Do podstawowej stacji można się więc udać z każdym autem osobowym, motocyklem, przyczepą, autem dostawczym, jeśli kończy nam się termin badań technicznych i chcemy je przedłużyć. Nadzór nad stacjami kontroli pojazdów w Legnicy sprawuje starosta legnicki.

Rygorystyczne przeglądy techniczne samochodów w Legnicy

Kilka lat temu zaostrzono przepisy dotyczące przeprowadzania przeglądów technicznych. Okresowe badania są bardziej restrykcyjne, a sami diagności skrupulatniej kontrolowani. To sprawiło, że trudno uzyskać pozytywne badanie w sytuacji, gdy stan techniczny pojazdu jest niewystarczający.

Na czym polega przegląd techniczny? W pierwszej kolejności w stacji diagnostycznej diagności zweryfikują wszystkie dane identyfikacyjne pojazdu oraz ich zgodność z wpisami do dowodu rejestracyjnego. Sprawdzany jest numer VIN, tabliczka znamionową, tablice rejestracyjne, nalepki identyfikacyjne na szybie i na tablicach rejestracyjnych. Dopiero potem rozpoczyna się właściwe badanie techniczne pojazdu.

Rolą przeglądu technicznego jest sprawdzenie przede wszystkim tych elementów i podzespołów, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz ochronę środowiska. Diagności sprawdzają więc stan układu hamulcowego (pomiar siły hamowania na stanowisku rolkowym oraz równomierny rozkład sił hamowania dla poszczególnych osi), światła i wyposażenie elektryczne (ustawienie i prawidłowe działanie świateł zewnętrznych pojazdu), układ kierowniczy i zawieszenie (sprawdzenie ewentualnych luzów i stanu drążków kierowniczych, ustawienie kół), stan amortyzatorów, stan ogumienia, karoserii i szyb, emisję spalin i głośność układu wydechowego, ewentualne wycieki płynów, podwozie i przymocowanego do niego elementy takie jak np. rura wydechowa, zbiornik paliwa, zderzaki czy hak. Sprawdzane jest też ciśnienie powietrza w oponach oraz wyposażenie auta w elementy zabezpieczenia pasażerów (trójkąt, gaśnica, rygle, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, ABS, klakson).

Dodatkowo w przypadku aut wyposażonych w instalację LPG diagnosta sprawdza poprawność montażu i szczelność instalacji, emisję spalin oraz weryfikuje dokumentację. To znaczy upewnia się, czy butla posiada ważny certyfikat z Transportowego Dozoru Technicznego, a w dowodzie rejestracyjnym figuruje stosowny wpis o instalacji LPG.

Kiedy stacja diagnostyczna w Legnicy zatrzyma dowód rejestracyjny?

Z raportów wynika, że właściciele aut najczęściej zaniedbują elementy zawieszenia, układu kierowniczego oraz hamulcowego. Bardzo często do stacji diagnostycznych trafiają też pojazdy z różnymi wyciekami płynów.

Co się dzieje, gdy podczas przeglądu wykryją usterkę? Wszystko zależy, jak poważna ona będzie. Są trzy rodzaje defektów: stwarzające zagrożenie, istotne i drobne.

Jeśli wykrytą usterkę diagnosta zakwalifikuje do pierwszej i drugiej kategorii, konieczne będzie dokonanie ponownego przeglądu po dokonaniu naprawy. Kierowca otrzyma od diagnosty zaświadczenie o badaniu z negatywnym wynikiem z podanym powodem odmowy. Kierowca będzie mógł wprawdzie poruszać się samochodem, ale w ciągu 14 dni powinien wrócić do Stacji Kontroli Pojazdów z naprawioną usterką. Wtedy samochód zostanie ponownie zbadany. Podczas tego badania diagnosta sprawdzi jedynie te elementy, które były uszkodzone.

Trudniej jest w sytuacji, gdy podczas badania wykryta zostanie usterka, która zagraża bezpieczeństwu jazdy. Dowód rejestracyjny pojazdu zostanie zatrzymany przez diagnostę i wysłany do wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Legnicy. Dokument będzie można odebrać dopiero po naprawie i uzyskaniu pozytywnego wyniku badania technicznego. Kłopot polega na tym, że nie ma możliwości używania pojazdu po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego z powodu zagrażania bezpieczeństwu, czy naruszania wymogów ochrony środowiska. Właściciel pojazdu musi wówczas wynająć lawetę do jego transportu i słono zapłacić za naprawę.

Co zrobić, gdy zatrzymany zostanie dowód rejestracyjny samochodu w Legnicy?

Bardzo często najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest po prostu pozbycie się samochodu. Ale kto zechce kupić niesprawny i zagrażający bezpieczeństwu samochód? Na przykład firma DWCar, która w Legnicy zajmuje się skupem samochodów na kasację.

Firma DWCar działa na rynku od 12 lat. Zajmujemy się skupem samochodów i ich złomowaniem. Działamy w zgodzie z przepisami i z troska o środowisko. Z duma podkreślamy, że nasza działalność, której istota polega na szeroko pojętym recyklingu, przyczynia się do zachowania zasobów naturalnych planety i likwidacji przyczyn zmian klimatycznych.

Najlepiej skontaktować się nam telefonicznie, mailowo lub na Facebooku. Od razu zaoferujemy atrakcyjną i uczciwą cenę za pojazd. Wycena nie nie kosztuje. Cena zależy przede wszystkim od modelu samochodu i jego masy. Za zdekompletowane samochody cena będzie niższa, niż w przypadku samochodów kompletnych. Zawsze jednak będzie to cena uczciwa. Potem ustalimy termin odbioru samochodu. Na własny koszt przyjedziemy do Polkowic i da każdej miejscowości w okolicy. Transport nic nie kosztuje i nie ma wpływu na ceną za samochód.

Każdy sprzedający nam samochód otrzyma niezbędne do wyrejestrowania pojazdu zaświadczenie o kasacji. Samochód należy wyrejestrować w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Legnicy przy placu Słowiańskim 1. Należy też powiadomić firmę ubezpieczeniową, by wygasić polisę OC i odzyskać część zapłaconej składki.

Sprzedaż auta firmie DWCAR umożliwia bezproblemowe i zgodne z prawem przeprowadzenie całej procedury złomowania pojazdu. Warto pamiętać, że sprzedając samochód na kasację w Legnicy można to zrobić tylko i wyłącznie na rzecz legalnie działającej firmy, która posiada stosowne zezwolenia i certyfikaty. DWCar posiada wszelkie niezbędne pozwolenia i figuruje na takiej liście Marszałka Województwa Wielkopolskiego. DWCar działa na terenie trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Miasto Legnica oraz miast i gminy: Chojnów, Prochowice, Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Miłkowice i Ruja to także teren naszego działania. Wszędzie tam docieramy naszym transportem. Zapraszamy do współpracy!

Potrzebujesz szybko i bezpiecznie zezłomować auto? Nie szukaj dalej!

Kontakt

Kontakt

DWCAR Damian Pawlak
ul. Gostyńska Szosa 27
64-125 Poniec

Email: kontakt@zlomowaniepawlak.pl

Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 8.00-16.00
Sob: 8.00-13.00

NIP 696 153 48 00
REGON 301632997

Wycena aut

Sprzedaż części

[wpforms_selector form_id="372100" show_title="on" _builder_version="4.19.5" _module_preset="default" global_colors_info="{}"][/wpforms_selector]